Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Má smysl petice proti výsadám islámské církve?

18. 08. 2014 11:21:31
Osobně mám výhrady vůči peticím, neboť v dnešním právním rámci České republiky jde podle mne spíše mnohdy jen o „čůrání proti větru“. V případě petice proti uznání islámské církve v České republice ovšem měním názor.

Ukázka letáku k petici
Osobně nejsem proti existenci uznané muslimské církve, která splní podmínky českého zákona a bude prověřená jako umírněná. Ať již mám na podstatu islámu jakýkoliv názor, vidím větší nebezpečí v „zahnání“ islámu do podzemí společnosti, než z toho, že tu budou mít registrovanou církev a budou působit na očích veřejnosti.

Ovšem případ současné islámské církve (celý název je Ústředí muslimských obcí v České republice, dále jen UMO) je o něčem jiném. Tato církev získala první stupeň uznání s tím, že před českými úřady deklarovala nejen splnění zákonných podmínek, ale také podepsala, že jejich věrouka a praktický výklad víry nejsou v rozporu s českými zákony.

Jak bylo opakovaně prokázáno, šíří dlouhodobě UMO mezi českými muslimy extremistický výklad islámu a představitelé UMO hlásají názory, jež jsou na hraně zákona. To se odehrává samozřejmě hlavně uvnitř komunity. Vůči české veřejnosti a úřadům se snaží zachovávat umírněnou tvář. Například ve svých knihách Islám a islamismus v České republice nebo Ježíš Kristus a islám uvádím některé z extremistických názorů a výkladů šířené UMO.

Oproti starému zákonu o církvích, ten nový neobsahuje žádnou možnost pro politiky a bezpečnostní složky jak zabránit potencionální problémové církvi získat výsadní práva. Tedy v případě dodržení zákonných podmínek by musely úřady automaticky dát výsadní práva i UMO. Radikální muslimové by tak získali silný nástroj pro ovládání rozrůstající se islámské komunity v ČR.

A zde je právě význam petice proti udělení oprávnění k výkonu zvláštních práv (druhého stupně registrace) Ústředí muslimských obcí. Jednou ze zákonných podmínek totiž je i zveřejňování výročních zpráv po dobu 10 roků před žádostí o výsadní práva.

Zákon je v tomto neurčitý a neříká, jak by mělo zveřejňování zpráv vypadat. Není žádná povinnost UMO předkládat tyto výroční zprávy ministerstvu kultury. Šéfové UMO by tak mohli tvrdit, že zprávy měli schované u sebe v mešitách a tam byly veřejnosti dostupné. A zákon by tak splněn byl.

Jak se ovšem podařilo zjistit, UMO tyto zprávy do tohoto roku nemělo vypracováno a nezveřejňovalo je. Tedy podle zákona by zhruba do roku 2023 nemělo mít právo na žádné přiznání zvláštních práv. Jenže muslimové by mohli lhát a tvrdit, že zprávy měli. Ne třeba letos, ale v průběhu následujících deseti roků ano.

Vzhledem k tomu, jak rychle narůstá počet muslimů v České republice, (viz. třeba například zakoupení desítek stavebních parcel v okolí Modlany u Teplic) není nereálné, že třeba za 3 roky by zvláštní práva získat chtěli.

A právě proto má petice význam. Má vytvořit tlak na pracovníky ministerstva kultury, aby se případně nenechali obléhat UMO. Když zároveň pracovníci ministerstva a politici uvidí, že lidem není lhostejno, jestli zde zvláštní práva získají islámští extremisté, nepřistoupí na případný zákulisní tlak islamofilní lobby tak lehce.

Petice je organizována skupinou kolem internetového webu Ivcrn.cz a je podporována desítkami kontaktních míst po celé České republice. A ano má smysl.

Ukázka postupné islamizace českého města Teplice, o problému se více píše například zde.

Ukázka z různých míst ČR, kde se sbírají podpisy mezi lidmi.

petice2.jpg

petice3.png

petice4.pngAutor: Lukáš Lhoťan | pondělí 18.8.2014 11:21 | karma článku: 33.52 | přečteno: 2022x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Chystá se diktatura tří ministrů?

Zrušení povinného očkování proti Covid-19 nebyl ze strany nové vlády splněný předvolební slib, ale jen jakýsi úkrok stranou.

24.1.2022 v 18:23 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 410 | Diskuse

Miloslav Jeřábek

Navždy pandemie a omezování života? Novela pandemického zákona by to umožnila.

Zítra má parlament ve zrychleném režimu rozhodovat o tom, jestli ministr bude mít trvale právo drasticky omezovat život občanů kdykoliv on na základě názoru „odborníků“ usoudí, že existuje „nebezpečí pandemie“...

24.1.2022 v 18:07 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 316 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Vojna i mir

Jednání NATO s Ruskem je více než potřebné. Situace je napjatá a Rusové jako slabší z protivníků nemají jinou možnost než ji napínat, aby se problémy řešily. Jinak by se s nimi nikdo nebavil.

24.1.2022 v 13:30 | Karma článku: 21.42 | Přečteno: 353 | Diskuse

Marek Hurt

Prosba Němcům: Zlomte své plynové prokletí

Nacistické plynové komory zabily miliony lidí. Tato hrůzná etapa historie už se snad nikdy opakovat nebude. Ovšem plyn (byť úplně jiný) hraje bohužel důležitou roli i nyní, kdy nejspíš hrozí ruská invaze na Ukrajinu.

24.1.2022 v 13:27 | Karma článku: 26.57 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 854 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2714


Bývalý muslim a autor knihy Islám a islamismus v České republice, bývalý redaktor židovského webu Shekel.cz, analytik Da Vinci Prague Institute o.s. Od roku 1998 do roku 2010 spolupracovník předsedy českých muslimů Muneeba Hasana Alrawiho, do roku 2012 člen Muslimské obce v Brně, absolvent poutě do Mekky, vzdělávacích kurzů o islámu saúdskoarabské World Assembly of Muslim Youth, absolvent studijního pobytu v USA The International Visitor Leadership Program (2010).

Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz